EGZAMA NEDİR? EGZAMA TEDAVİSİ NEDİR?

EGZAMA NEDİR

Egzama nedir (atopik dermatit) deride kuru, pullu yama tarzında lezyonlara ve yoğun kaşıntıya neden olan kronik bir cilt rahatsızlığıdır. egzama tedavisi olan bir hastalıktır.

Egzama Nedir ve belirtileri nelerdir? Cildin kaşınması, kırmızı kabarık noktalara, çukurlaşma lezyonlarına, kalınlaşmış deriye ve cilt yüzeyinde açık kesiklere neden olabilir. Açık kesiklerde kanamalar görülebilir. Bu kesikler çok basit aktivitelerin yapılmasına mâni olur.

Yoğun kaşıntı hissi uykuyu zorlaştırır; yorgunluk, okulda ve işte kötü performans, günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirmekte zorlanma ve genel olarak daha kötü yaşam kalitesi ile sonuçlanır.

Genetik ve çevresel faktörler egzamanın nedeni olarak gösterilmiştir. Yapılan araştırmalarda hastaların büyük bir kısmında kalıtsal olarak cildin üst tabakasını sağlamlaştıran bir proteinin eksik veya hatalı üretiminin olduğu, bu nedenle çevreden gelen alerjen maddelere karşı, diğer bireylere kıyasla, cildin daha geçirgen olduğu saptanmıştır.

Ancak en büyük faktör strestir. Kişi stresli bir döneme girerse ataklar görülebilir. Badem katranı ürünleri kullanın.

Egzama her yaş ve cinsiyette insanı etkileyebilir. Egzama vakalarının çoğu çocukluk döneminde başlar ancak yetişkin olarak ilk kez egzama gelişmesi mümkündür.

Egzama (Atopik Dermatit) Belirtileri Nelerdir?

Egzamanın belirtileri kişiden kişiye değişmekle beraber, bebekler ve küçük çocuklarda lezyonlar genellikle dirsek, diz, kafa derisi ve yüz bölgelerinde görülür.

Daha büyük çocuklar ve yetişkinlerde ise genellikle eller, ayaklar, kol içleri ve dizlerin arkası lezyonların daha sık görüldüğü bölgelerdir.

Semptomlar şunları içerebilir:

  • Kuru, pullu lezyonlar
  • Kuru bir cilt
  • Ciltte kalınlaşma
  • Deride su toplanması
  • Ciltte kızarma ve şişlik
  • Cilt renginde değişiklikler
  • Duyarlılık ve hassasiyet
  • Kaşıma esnasında ciltte olan yaralanmalar

Egzama Tedavi Edilebilir mi?

Egzama için bir egzama tedavisi kesin bir yoktur; ancak, uygulanan tedaviler ile badem katranı şampuanı, badem katranı kremi, badem katranı sabunu gibi yöntemler, kaşıntının giderilmesi, iltihap ve enfeksiyonların önlenmesi veya kontrol altına alınması için etkilidir.

KAPSAMLI BİR TEDAVİNİN HEDEFLERİ ŞUNLARDIR:

Cilt Hasarının Önlenmesi

Cildin aşırı sıvı kaybını ve kuruyarak çatlamasını engelleyecek nemlendiriciler ile cilt bariyerini sağlamlaştıracak nemlendiriciler tedavide kullanılabilir. badem katranı kremi ve badem katranı sabunu kullanılabilir.

Yangı Reaksiyonunun Azaltılması

Egzamalı insanların ciltlerinde genel olarak kuru, kızarık ve kaşıntılı yangı bölgeleri bulunmaktadır. Bu yangı reaksiyonlarının önlenebilmesi için steroid içeren kimi yüzeysel kremler kullanılmaktadır.

Maalesef steroid içeren kremlerde ciltte incelmeye ve renk değişikliklerine neden olmaktadır.

Yüzde yüz saf ve doğal badem katranı ürünlerimiz sayesinde cildin ihtiyaç duyduğu nemi geri kazandırıyoruz böylece kaşıntıya kızarıklığa çare oluyoruz.

Yorum bırakın

Shopping Cart
Scroll to Top
Sohbeti Başlat
1
Canlı Sohbet
almondtar
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim